Ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego

W dniach 15, 19 oraz 20 lutego funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pruszczu Gdańskim wraz z druhami OSP z terenu gmin: Kolbudy, Trąbki Wielkie, Suchy Dąb, Przywidz i Cedry Wielkie przeprowadzili ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego.

Podczas ćwiczeń omówiono działania ratownicze na lodzie, podstawowe wiadomości o strukturze lodu, sprzęt do ratownictwa lodowego, techniki pracy w skafandrach ratowniczych, ewakuacji poszkodowanych oraz samoratowanie.

Po przeprowadzeniu części teoretycznej, na akwenach w przystani żeglarskiej w Błotniku, zbiorniku retencyjnym w Kolbudach oraz na terenie jeziora Przywidzkiego odbyły sie praktyczne ćwiczenia z użyciem sprzętu jakimi dysponowały jednostki.

Całość ćwiczeń podsumowało wspólne omówienie przeprowadzonych działań na lodzie. Druhowie jak i funkcjonariusze PSP wymienili się nowymi doświadczeniami zwracając uwagę na zachowanie bezpieczeństwa podczas tego typu akcji. Ogólnie w ćwiczeniach udział wzięło 25 funkcjonariuszy PSP z Pruszcza gdańskiego oraz 98 druhów OSP.


Opracowanie: mł. bryg. Wojciech Wanat, zdjęcia: KP PSP Pruszcz Gdański