Ćwiczenia Autodrom Pszczółki 2017

28.09.2017 w Pszczółkach na obiekcie Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego odbyły się ćwiczenia mające na celu doskonalenia współpracy między służbami ratowniczymi podczas zdarzenia z dużą liczbą osób poszkodowanych. Ćwiczenia symulowały wypadek szkolnego busa z dwoma samochodami osobowymi, w którym poszkodowanych było około 20 osób.

Do ćwiczeń zaangażowano ponad 40 strażaków, policjantów i ratowników medycznych. Na miejscu symulowanego zdarzenia pojawiło się osiem zastępów Straży Pożarnej, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz samochody Policji z WRD w Pruszczu Gdańskim.

Podczas ćwiczeń strażacy OSP i PSP mieli możliwość utrwalenia wiadomości na temat segregacji osób poszkodowanych, przeszkolenia kwalifikowanej pierwszej pomocy, praktycznie wykonywanie dostępu do zakleszczonych osób przy pomocy urządzeń hydraulicznych oraz organizację zasad łączności podczas zdarzenia masowego.

Ćwiczeniom służb przyglądała się grupa około 150 uczniów z miejscowego gimnazjum. 20 z nich czynnie brało udział w pokazie, jako pozoranci. Po zakończeniu symulacji uczniowie mieli możliwość zapoznania się z samochodami i sprzętem służb biorących udział w ćwiczeniach oraz poznania i przećwiczenia zasad udzielania pierwszej pomocy.

Siły i środki biorące udział w ćwiczeniach:

  • JRG Pruszcz Gdański
  • OSP Pszczółki
  • OSP Sobowidz
  • OSP Rościszewo
  • OSP Pruszcz Gdański
  • OSP Cedry Wielkie
  • Policja
  • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Pruszcz Gdański

Komendant Powiatowy PSP w Pruszczu Gdańskim serdecznie dziękuje za udzielone wsparcie i pomoc przy realizacji ćwiczeń Gminie Pszczółki na czele z Panią Wójt – Hanną Brejwo, Pani Dyrektor Gimnazjum Publicznego w Pszczółkach Bożenie Jaskólskiej oraz Panu Marcinowi Orłowi za przygotowanie pozorantów. Podziękowania należą się również Panu Dyrektorowi Autodromu Pomorze w Pszczółkach Romanowi Nowakowi, dzięki któremu udało się zrealizować ćwiczenia na tak nowoczesnym obiekcie.


Opracowanie: kpt. Paweł Maj, zdjęcia: KP PSP Pruszcz Gdański